تشکیلات چیست

تشکیلات

تشکیلات و سوال اساسی

این یک سوال اساسی در شروع ورود به تشکیلات است. هر زمان بحث از تشکل میشود، ما به این سوال برخواهیم خورد که “تشکیلات چیست؟” اما عموما پاسخها نیز چندان درست نیستند و اعضای قبلی یک تشکل نیز فهم درستی از تشکیلات ندارند. گاه حتی به اشتباه تعریف گروه و کارگروهی را برای تشکیلات ارائه میدهند.
اما شهید بهشتی تشکیلات را اینگونه تعریف میکند که “تشکل یعنی نیروها براساس ارزشها با یکدیگر مجموعه تشکیل بدهند. مجموعه ای بر پایه ارزشهای مشخص و بعد معلوم باشد که برنامه ها را برطبق این می ریزیم”

تشکل و ایجاد آن

ابتدا به ساکن متوجه آن هستیم که نیروهایی وجود دارند که باعث پدید آمدن تشکل میشوند. این نیروها هدف خاصی دارند که برای رسیدن به آن قدم بر میدارند. یعنی برای قدم برداشتن در راه یک ارزش در کنار هم گرد آمده اند. حل اینکه این ارزش چیست متفاوت است و همچنین اینکه این ارزش در طول کدامین ارزش دیگر است جای بحث دارد.
به طور مثال تشکلهای مردمی خدمت رسانی به محرومین را در نظر بگیرید. ارزش اولیه ای که نیروها در آن جذب میشوند، کمک به محرومین است. یک تشکل آن را در راستای امر الهی میبیند و تشکلی دیگر برای ساخت نیروهایی ضد حکومت و تشکلی دیگر با هدفی دیگر.
آنچه که گفته شد، مقدمه ای بر این بحث است. ان شاالله در مطالب بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *