رنجنامه سید احمد خمینی | بخش چهارم | مقلدین امام

رنجنامه سید احمد خمینی | مقلدین امام

.سید احمد خمینی در این بخش از نامه به دسته بندی های مقلدین امام و رابطه آنها با آیت الله منتظری میپردازد. برای خواندن بخشهای قبلی کلیک کنید.

دسته بندی افراد اهل تقلید

به آقا هادی گفتم که امروزه افراد اهل تقلید و روحانیون، یا مقلد امام هستند و یا مقلد غیرامام هستند. آنها که مقلد دیگر مراجع بزرگوار اسلامند با بودن امام حاضر نشدند از حضرت امام تقلید کنند چه رسد به شما. از طرفی دیگر، روشن است که اگر مرجعشان بعد از امام فوت کند طرز تفکرشان بگونه ایست که جذب افرادی غیر از شما می شوند. و اگر قبل از امام مرجعشان فوت کند به عقیده من بسیاری از آنان مقلد امام نخواهند شد. آن دسته هم که مقلد امام بشوند مسلماً مقلد شما نمی شوند. اما مقلدین امام بر سه گونه اند: یا با شما دشمند یا با شما دوستند و یا بی طرفند.

مقلدین امام که با شما دشمن هستند

آنها که مقلد امام هستند و با شما دشمند می دانید تعدادشان کم نیست. مسئله شهید جاوید، مسئله فدک، مسئله مهدی هاشمی و از این قبیل مسایل که مورد آنها حساسیت است کم نیست. و درست روی همین زمینه بود که ما اصرار داشتیم آقای شیخ نعمت الله نجف آبادی (مؤلف کتاب شهید جاوید) در حسینیه جنابعالی مباحثه نکند. و متأسفانه شما زیربار نمی رفتید. حتی روحانیونی هستند که با انقلاب نه تنها میانه ای ندارند که مخالف هم هستند، ولی امام را قبول دارند چرا که معظم له را شخصی می دانند دارای ولایت محکم ولی با شما مخالف هستند چرا که ـ به غلط ـ شما را فردی می دانند ضد ولایت.

اوضاع در اصفهان که شهر شماست

روحانیون اصفهان را در نظر آوریدـ اصفهانی که شهر شماست. ـ ببینید چه تعداد از روحانیون سرشناسی هستند که با شما میانه خوبی ندارند و یا دشمند. حال دشمنی بر سر چیست؟ و در شهرهای دیگر وضع چگونه است ـ که مسلماً بهتر از اصفهان نیست ـ بماند.

این دسته با شما دوست نمیشوند

این افراد بعد از امام که با شما دوست نمی شوند. بلکه حرارت پیدا می کنند و نقاط ضعف شما را بزرگ می کنند. علناً با شما دشمنی خواهند کرد. آن وقت است که می گویند امام با لیبرالها بد بود آقای منتظری خوب. امام با منافقین بد بود آقای منتظری خوب امام بچه های اطلاعات را که جانشان را کف دستشان گذاشته اند سربازان امام زمان (علیه السلام) می دانست. آقای منتظری آنها را از ساواکیهای شاه بدتر می دانست. و مدرکشان نوشته های جنابعالی خواهد بود. چرا که امروز اطرافیان شما خواسته اند تا شما ژست آزادی خواهی بگیرید.

مقلدین امام که بی طرف هستند

اما آنانی که مقلد امام هستند و بی طرفند ممکن است بعد از امام بعضی از آنان از شما تقلید کنند ولی از آنجایی که بدون انگیزه هستند علی الظاهر بیشتر آنها از شما تقلید نمی کنند. از آن گذشته، این عده اهل این که خود را به آب و آتش بزنند نیستند و از آن جا که شما زمینه ی امام را ندارید و دشمن زیاد دارید به محض احساس خطر از شما می بُرند و روی این دسته هم نمی توانید سرمایه گذاری کنید. چرا که شما اهل مبارزه اید. و افرادی را می خواهید که اهل به آب و آتش زدن خود باشند.

راه آینده بی طرفها

و این افراد بیشتر جذب روحانیونی می شوند که به آنان القاء کرده اند که با مقداری پول باغ بهشت را نمی توان خرید. جذب آنهایی می شوند که به قول خودشان هم دنیا را داشته باشند هم آخرت را، جذب روحانیونی می شوند که در نجف و قم بر سر امام آن آورده اند که شرم از بازگو کردن آن دارم، جذب کسانی می شوند که با کمال پررویی و بی تقوایی شما را وهابی می دانند.

مقلدین امام که دوستدار شمایند

اما آن دسته از مقلدین امام که دوستدار شمایند، بعد از امام یا از شما تقلید می کنند و یا از غیر شما. و این از آنجا نشأت می گیرد که در زمان امام دوستیشان با شما یا به خاطر خدمت های ارزنده شما به اسلام و امام است و یا به خاطر خودتان است. دوستداران شما که روحانیون خوب و مردم و طلبه های مخلص انقلابند. و سختیها و مرارتها کشیده اند. نزدیک به تمام آنان هرگز حاضر نیستند امام و اهداف امام را رها کنند وشما را بگیرند. یعنی شما را “بخاطر امام ” دوست دارند.

آنان که شما را بخاطرر امام دوست دارند

مقصودم این است که اگر روزی امام بفرمایند به شما کاری نداشته باشند این افراد دور شما نخواهند آمد. امام را رهبر انقلاب می دانند. با انقلاب او بزرگ شده اند. ارزشهای متعالی را در او خلاصه می بینند. و شما را هم به خاطر این که در خط امام می باشید و امام را ترویج کرده اید و در راه انقلاب اسلامی امام صدمه دیده اید دوست دارند. اگر شما روی دوستی امام تا آخر تکیه می کردید آنها شما را هم قبول داشتند. چرا که شما را بعد از امام مجتهدی می دانند که می شود در کنارتان با آمریکا و شوروی جنگید. ولی اگر شما از امام فاصله بگیرید و حتی اگر امام روزی به شما اخم کنند آنها نیز بی درنگ بشما اخم می کنند و حاضر نیستند شمای بدون حب امام را تحمل کنند.

آنان که شما را منهای امام دوست دارند

اما یک دسته از مقلدین امام هستند که شما را منهای امام دوست دارند. و شما را رها نمی کنند. خود قضاوت بفرمایید که این دسته چه تعدادی را تشکیل می دهند؟ آیا با این دسته می توانید به مبارزات خود ادامه دهید یا خواه ناخواه جذب آنها می شوید؟ و آنها هر گونه که مایل باشند شما را هدایت می کنند؟ متأسفانه شما امروز این گونه گشته اید، یعنی نه مقلدین سایر حضرات آیات، مراجع بزرگوار را دارید نه دوستان امام را، که بدون امام شده اید، مانده اید تنها به تعدادی افراد ناباب که اگر دقیق عمل نکنید رفته اید.

برای مطالعه بخش بعدی نامه کلیک کنید

برای مطالعه مطالب دسته بندی <مرور تاریخ> کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *